Pytania i odpowiedzi nt. chowu i hodowli karpia. - RYBACKI ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY W ZATORZE

+++ NOWY PRZETARG NA ZAKUP KOPARKO-ŁADOWARKI +++++

Przejdź do treści

Menu główne:

Pytania i odpowiedzi nt. chowu i hodowli karpia.

FAQ
                                                                                                                                                                                                                                                       

Na tej stronie chcemy udzielić Państwu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów.

Co zrobić z rybą aby po zamrożeniu nie straciła smaku?
 
   
Decydującym momentem w zachowaniu dobrego smaku    ryby jest jej patroszenie. Po pierwsze trzeba zwrócić szczególną uwagę aby nie    doszło do rozerwania woreczka żółciowego, z którego wylana żółć jest trudna do    usunięcia. Najważniejsze jest jednak aby nie płukać w wodzie ryby ale raczej wytrzeć    do sucha szmatką lub ręcznikiem papierowym usuwając w ten sposób krew i śluz.    Wnikająca do mięsa podczas płukania woda powoduje w czasie zamrażania pękanie    wypełnionych woda komórek co w efekcie odbija się utratą wszelkich naturalnych soków    - smaków ryby podczas rozmrażania. Uwaga! Jeżeli już jednak rybę trzeba zamrozić to    pozwólmy jej rozmrażać się powoli w dobrze osolonej wodzie.
 
Czy kolorowe karpie są jadalne ?
 
   
Wszystkie kolorowe ryby możliwe do kupienia w    naszym Zakładzie a więc karpie, karasie, jazie sumy i lin są jak najbardziej jadalne.    Jedyne co wstrzymuje znane mi osoby od jedzenia takich okazów to ich urok ale jeżeli    ktoś ma takie preferencje kulinarne to informuję, że nie istnieją żadne przesłanki    naukowe mówiące o szkodliwości kolorowych odmian tych gatunków.
 
Jak zapobiec śnięciom kolorowych rybek w oczku wodnym ?
 
   
Najczęstszym powodem śnięcia ryb w oczkach    wodnych jest brak tlenu, zwłaszcza jeżeli utrzymujemy oczka bez przepływu wody.    Istnienie właściwie dobranego przepływu w większości przypadków zapobiega takim    problemom. Prostym sposobem odpowiednim dla małych oczek wodnych są pompki wodne    możliwe do kupienia w sklepach zoologicznych. Pamiętajmy jednak aby zachować także    umiar w ilości wrzucanego pokarmu, który nie zjedzony zalegając na dnie basenu gnije    wywołując ubytki tlenowe, przykry zapach zepsutych jajek - to amoniak co w efekcie    kończy się utratą całej obsady ryb.
 
Na skórze ryb zauważyłem jakieś niewielkie, płaskie mocno przyklejone przeźroczyste pasożyty, co to jest i jak można to usunąć?
 
   
Sądząc z Pańskiego opisu są to splewki, pasożyty    skóry, wielkości około 0,5 cm, żywiące się wyssaną krwią . Wydzielana przez    splewki substancja podrażnia skórę i wywołuje ból. Drobny narybek ginie natomiast    starsze ryby są bardziej odporne. W stawach splewka usuwana jest poprzez osuszanie dna    oraz silne wapnowanie miejsc podmokłych. W przypadku inwazji splewki, ryby poddawane są    specjalnym kąpielom. Środkiem ogólnie dostępnym mogącym w pewnym stopniu pomoc w    zwalczeniu pasożyta jest kąpiel w 2-3 % roztworze soli kuchennej przez 15-30 minut. Inne    środki stosowane w walce ze splewka wymagają konsultacji weterynaryjnej.
   
   
       
 •        
Czekamy na        dalsze zapytania, na najwięcej powtarzające się  zamieścimy        odpowiedź na tej stronie.
     
 •        
 • Zapytania można        przesyłać pocztą elektroniczną na adres fishrzd@man.pl.
       
 •        
 • Udzielamy również        fachowych porad dla osób,  które zamierzają stworzyć łowiska        komercyjne.  
   
  Copyright 2015 - 2018. All rights reserved.
  Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego